Przed podróżą

Przed podróżą

Zanim rozpoczniesz jazdę autostradą warto przygotować się odpowiednio do podróży. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby twoja podróż przebiegła szybko i prawidłowo, ale przede wszystkim bezpiecznie.

1. Zaplanuj trasę podróży, warto sprawdzić jaka będzie pogoda. Ale przede wszystkim dokładnie zaplanuj trasę jaką pojedziesz.

2. Sprawdź dokładnie stan swojego pojazdu, techniczny stan (ciśnienie w oponach, czy poziom oleju, płynu do spryskiwaczy) oraz stan w środku. Sprawdź czy wszystko co będzie ci i twoim pasażerom potrzebne w podróży znajduje się w samochodzie.

3. Bagaż. Jeżeli bierzesz większy bagaż i będzie go dużo – zabezpiecz go w bagażniku, aby nie przemieszczał się podczas hamowania.

4. Zaplanuj czas podróży. Jeżeli podróż będzie długa zaplanuj odpowiednio długie (min 5 min) przystanki na trasie. Warto zrobić sobie przerwę po dwóch godzinach nieustannej jazdy. Wyjdź z samochodu i rozciągnij się, rozruszaj nogi, popatrz w dal, aby dać odpoczynek oczom, zrelaksuj się przez kilka minut. Jest to bardzo ważne, aby nie być zmęczony jazdą. Nie jedź jeżeli czujesz się zmęczony i oczy ci się zamykają – zrób przerwę.

5. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zapnij pasy, tak samo jak wszyscy twoi pasażerowie, jeżeli jedziesz z dzieckiem sprawdź poprawność zapięcia dziecka jak i samego fotelika. Nie trzymaj gorących napojów koło siebie. Jedź bezpiecznie, bezkolizyjnie i zachowuj odstępy oraz odpowiednią prędkość.